• 22.02.2024
  • י״ג באדר א׳ תשפ״ד
  • שבת פרשת יתרו
  • English

עורי נשמתי – שלמה גרוניך ואיל שחל

שיר הבר מצווה של איל שחל, ששלמה גרוניך הלחין ושר בבית תפילה ישראלי, כשאיל עלה תורה, כנגד כל הסיכויים: איל נולד עם דיספרקציה וכולם כמעט נואשו מלהושיעו חוץ מהאמא והסבתא שהתעקשו והקידשו את חייהם לטיפולו. בגיל 8 החל לדבר ומאז לאט לאט מתקדם, תוך כדי גילוי פנימי מתמיד וחשיפת נשמה של משורר עתיק יומין.

“אושר. אושר צרוף להיזכר בשיר היפיפה. אילי כתב את המילים ושלמה גרוניך כתב לו מנגינה שנדמה כי שייכת לו מששת ימי בראשית. אני בטח אבכה בכל פעם שאזכר בקבלת השבת הזו, ערב לפני העליה לתורה של איל, בכל פעם שאראה את הסירטון הזה. איל כמעט קרס מרוב התרגשות ושמחה, ושלמה גרוניך שפרט עלי פסנתר נראה כאחד ממשוררי בית המקדש, בשערו הלבן ובקולו המופלא. צילם את הסרט לגמרי בהתנדבות: יוסי כהן. יוסי, תודה גם לך!”  כך כתבה שונית שחל פורת, אמו של איל שחל – כשצפתה שוב במעמד המרגש שבו שלמה גרוניך שר בקהילה את השיר-דרשה שהלחין למילותיו של איל. “עוד מעט והתקרה היתה עפה מרוב התרגשות” סכמה מירה הסבתא…

איל, ילד משורר עם נשמה עתיקה, שהתחיל לדבר בגיל 8 ומתקשה עדיין לתקשר ככל אדם, ריגש את כל מי שנתקל בדרכו. זאת המתנה שהוא מחלק בעולם. לאחר תקופה אינטנסיבית של לימוד לקראת הבר מצווה, איל עלה לתורה בבית תפילה ישראלי. את השיר “עורי נשמתי” כתב כמה חודשים לפני כן, מתוך ציפייה לרגע שבו הוא יעמוד מול הקהילה, וכמו כולם, יעלה לתורה.

מהרגע שקראתי את הטקסט  המרגש של איל היה ברור לי שהשיר שלו זקוק ללחן ראוי ורגיש שיוציא את נשמת השיר החוצה, וכמובן ששלמה גרוניך היתה הבחירה הראשונה. סיפרתי לו את הסיפור של איל ושלחתי לו את הטקסט. הוא הגיב מייד: מקסים! מרגש! אלחינו!

לאחר כמה ימים שלמה שלח את הסקיצה לשיר, והסכים לבוא ןלשיר אותו לאיל ביום הבר מצווה. אני, בשם קהילת בית תפילה ישראלי וגם באופן אישי, אסיר תודה לאיל על הכישרון לבטא, למרות הקשיים, את הנימים העמוקים ביותר של נשמתו, ולשלמה, על הנדיבות, הכישרון, והרגישות לחוש את הנשמה השוכנת מאחרי הטקסט, ולהוציאה החוצה באופן מדויק ועמוק.

שניכם, איל ושלמה, יודעים לבטא את אשר לא תמיד ניתן לבטא, ועל כן אני מברך יחד אתכם: ברוך אתה ה’ אלהינו מלך העולם, משיח אלמים”. אמן.

עם מי קיבלתי תורה השנה

נפרדים מ”עלמא” – קבלת שבת אחרונה בבצלאל יפה 4

  • כל הזכויות שמורות לבית תפילה ישראלי 2012
  • בניית אתר: felix007.co.il