• 13.06.2024
  • ז׳ בסיון תשפ״ד
  • שבת פרשת יתרו
  • English

תשעה באב 2018 – רוצים לתקן, במה מתחילים?

על מה בוכים בתשעה באב, ואיך מתקנים? ח”כ סתיו שפיר, ד”ר רות קלדרון, ד”ר יופי תירוש והרב אסטבן גוטפריד יתנו את נקודות מבטיהם לסוגיות החברתיות הבוערות בחברה הישראלית. יחד עם קריאת מגילת איכה וקינות מסורתיות ועכשוויות עם אנסמבל בית תפילה.

בית תפילה ישראלי
  • חגים
  • תשעה באב 2018 – רוצים לתקן, במה מתחילים?

תשעה באב הוא היום שבו הדמעול שלנו מתחברות לדמעות של הדורות הקודמים. מאז חורבן הבית ואובדן העצמאות הלאומית, בכל דור היה על מה לבכות. אבל אף פעם לא הסתפקנו בלבכות ותמיד, בכל דור ודור חיפשנו איך לתקן, איך לבנות. הסיבה היחידה לשמירת הזיכרון העבר הוא המחויבות לתיקון ההווה למען עתיד טוב יותר.

כמנהג המסורתי נתכנס בערב תשעה באב לקריאת מגילת איכה ונשיר ונלמד קינות ופיוטים ישנים וחדשים. יחד עם זו הזמנו שלוש דמויות מרכזיות ומעוררות השראה אשר תשוחחנה על סדרי העדיפויות בבואנו לתקן את מה שדרוש תיקון בחברה הישראלית.

—————–

מיקום: המרכז הגאה, טשרניחובסקי 22, ת”א (גן מאיר)

זמן: מוצ”ש ערב ט’ באב תשע”ח, 21.7.18 בשעה 20:30

אנא הרשמו. הכניסה על בסיס מקום פנוי

תשעה באב 2018

ח”כ סתיו שפיר

מובילת המחאה החברתית בקיץ 2011 וחברת הכנסת הצעירה ביותר בישראל. חברת הכנסת מטעם מפלגת העבודה בסיעת המחנה הציוני. יושבת-ראש הוועדה המיוחדת ליישום הנגשת המידע הממשלתי ועקרונות שקיפותו לציבור בכנסת העשרים, חברת ועדת הכספים בכנסת התשע-עשרה, מקימת השדולה לצדק חברתי, השדולה לקידום שכירות הוגנת ושדולת הצעירים.

פעילותה של שפיר זוכה להדים רבים בישראל ובעולם – בפברואר 2017 מונתה לעמוד בראש הוועדה למען שקיפות ולמאבק בשחיתות של ה-OECD, שבה שותפים יותר מ-90 נציגים ממדינות הארגון, ועל-אף גילה הצעיר היא נכללה ברשימות 100 המשפיעים על הכלכלה הישראלית של המגזינים ”דה-מרקר” ו”כלכליסט”, ברשימת 50 הנשים המשפיעות של ”מעריב” וברשימת ”30 המשפיעים מתחת ל-30” של מגזין ”פורבס”, בזכות מאבקה לחשיפת התקציב ולשינוי שיטת ההעברות התקציביות. בשנת 2015 זכתה בפרס ”נשים בחזית” על מאבקה הבלתי-מתפשר להנהגת סטנדרטים של שקיפות בפוליטיקה.

ד”ר רות קלדרון

ד”ר רות קלדרון, חברת כנסת וסגנית יושב ראש הכנסת לשעבר מטעם מפלגת “יש עתיד”, היא אשת חינוך וחוקרת תלמוד. בין שאר פעילויותיה למען קידום תרבות עברית, ישראלית ויהודית השואבת מן המקורות אך נושאת את פניה אל העתיד, ייסדה עם מוטי בראור את בית מדרש אלול והקימה וניהלה את עמותת עלמא ללימוד ולטיפוח תרבות עברית. אחרי שמונה-עשרה שנות ניהול העמותה, מונתה לראש אגף תרבות וחינוך בספרייה הלאומית. את לימודיה לתוארי מוסמך ודוקטור השלימה בחוג לתלמוד של האוניברסיטה העברית. על פועלה זכתה לפרס אבי חי בחינוך יהודי ולתוארי דוקטור לשם כבוד מ-JTS בניו יורק, Hebrew College בבוסטון ו-RRC בפילדלפיה. למדה במכון הרטמן בירושלים. בוגרת המחזור הראשון של בית ספר מנדל למנהיגות חינוכית.​

ד”ר יופי תירוש

ד”ר יופי תירוש היא ראש בית הספר למשפטים במכללה האקדמית ספיר ומשפטנית אקטיביסטית שפעילותה בשנים האחרונות מתמקדת במאמצים לבלימת השתלטות נורמות ההפרדה והצניעות המדירות נשים. היא מומחית לדיני איסור אפליה וליחסי הגומלין בין משפט ותרבות. תירוש היא בת מושב מסלול שבנגב הצפון-מערבי וכיום גרה עם בן זוגה בשכונת שפירא בתל-אביב. היא בוגרת האוניברסיטה העברית בירושלים, התמחתה אצל השופט מישאל חשין בבית המשפט העליון וכתבה דוקטורט באוניברסיטת מישיגן בארצות הברית. עתירה לבג״ץ שהגישה נגד המסלולים בהפרדה בין המינים באקדמיה נדונה בימים אלה.

הרב אסטבן גוטפריד

estebanנמנה עם מייסדי “בית תפילה ישראלי” ומנהיג את הקהילה ואת הארגון שצמח בעקבותיה מאז הקמתם.  אסטבן נולד בבואנוס איירס ועלה ב-1983. לאחר 20 שנות פעילות בתיאטרון, קולנוע וטלוויזיה בארץ, כשחקן, מחזאי, במאי ותסריטאי  הקים יחד עם רני יגר,“בית תפילה ישראלי”, הקהילה היהודית הליברלית העצמאית הראשונה בתל אביב, שהפכה עם השנים לארגון להתחדשות יהודית המקיים לצד חיי הקהילה, פעילות חינוכית ופעילות חוויתית יהודית-ישראלית במרחב הציבורי בתל אביב, בבתי ספר, בצה”ל ומשמש גם מודל ומשאב לקהילות תפילה חדשות. מוסמך לרבנות על ידי התוכנית הישראלית לרבנות של HUC (היברו יוניון קולג’) בירושלים. ב-2012  וב-2016 על ידי התרנית לרבנות ישראלית של מכון הרטמן והמדרשה באורנים.

תגים:
הרשמה לבית תפילה ישראלי

הרשמה לבית תפילה ישראלי

קבלת שבת בסימן אהבה – ט”ו באב בנמל

  • כל הזכויות שמורות לבית תפילה ישראלי 2012
  • בניית אתר: felix007.co.il