• 22.02.2024
  • י״ג באדר א׳ תשפ״ד
  • שבת פרשת יתרו
  • English

פרשיר – בחוקותי

פרשת השבוע – בחוקותי – מדברת על שכר ועונש. אך בשירו של יהונתן גפן יש ברייה אחת שהמנגנון הזה אינו חל עליה, והיא – החתול.

על חתולים ואכזבות2

ג אִם-בְּחֻקֹּתַי תֵּלֵכוּ וְאֶת-מִצְו‍ֹתַי תִּשְׁמְרוּ וַעֲשִׂיתֶם אֹתָם.  ד וְנָתַתִּי גִשְׁמֵיכֶם בְּעִתָּם וְנָתְנָה הָאָרֶץ יְבוּלָהּ וְעֵץ הַשָּׂדֶה יִתֵּן פִּרְיוֹ […]

יד וְאִם-לֹא תִשְׁמְעוּ לִי וְלֹא תַעֲשׂוּ אֵת כָּל-הַמִּצְו‍ֹת הָאֵלֶּה.  טו וְאִם-בְּחֻקֹּתַי תִּמְאָסוּ וְאִם אֶת-מִשְׁפָּטַי תִּגְעַל נַפְשְׁכֶם לְבִלְתִּי עֲשׂוֹת אֶת-כָּל-מִצְו‍ֹתַי לְהַפְרְכֶם אֶת-בְּרִיתִי.  טז אַף-אֲנִי אֶעֱשֶׂה-זֹּאת לָכֶם וְהִפְקַדְתִּי עֲלֵיכֶם בֶּהָלָה אֶת-הַשַּׁחֶפֶת וְאֶת-הַקַּדַּחַת מְכַלּוֹת עֵינַיִם וּמְדִיבֹת נָפֶשׁ וּזְרַעְתֶּם לָרִיק זַרְעֲכֶם וַאֲכָלֻהוּ אֹיְבֵיכֶם.

פרשת השבוע שלנו – “בחוקותי” – מתחילה ברשימה ארוכה של “תנאים” שמציב אלוהים לבני-ישראל: אם תעשו מה שאני אומר, אתן לכם דברים טובים, אך אם תפרו את ההסכם אביא עליכם מחלות ופגעים ועונשים. או במילים אחרות – האלוהים בפרק הזה זה לא טיפוס שכדאי להסתבך איתו.

אך האם יש מישהו שיכול לעמוד בכל המצוות? וכיצד אדם יכול לדעת בוודאות אם הוא דבק בברית או מפר אותה? זה מצב קיצוני של סיבה ותוצאה, שכר ועונש.

בחרתי השבוע שיר שעושה היפוך תפקידים מסויים לזה המופיע בפרשה, או יותר נכון, מביא בריאה אחת של אלוהים בחברה לאדם אבל בשום אופן לא מתקיימת במרחב השכר והעונש – החתול. זהו שירו של יהונתן גפן – “על חתולים ואכזבות”.

על-פי השיר “חתולים לא עושים לעולם את מה שמבקשים מהם”. הדבר הקרוב ביותר לחתול, לפי יהונתן גפן, היא האכזבה שלו (אולי בגלל האופי הבלתי נשלט ובלתי צפוי של האכזבה).

ויותר מזה לא אוסיף כי השיר באמת מדבר בעד עצמו. אולי רק אאחל לכל אחד מאיתנו לטפח גם את החתול שבתוכו.

שבת שלום!

 

פרשיר – בהר

קבלת שבת ישראלית מוזיקלית

  • כל הזכויות שמורות לבית תפילה ישראלי 2012
  • בניית אתר: felix007.co.il