• 24.09.2022
  • כ״ח באלול תשפ״ב
  • שבת פרשת יתרו
  • English

מברכים את בית תפילה לשנת העשור

ביום שישי האחרון חגגנו 10 שנים לבית תפילה ישראלי בקבלת שבת גדולה ועוצמתית בנמל תל אביב, יותר מ-1200 איש הגיעו לאירוע התפילה שציין את תחילת חגיגות העשור, ובנוכחות ראש העירייה רון חולדאי, חברי מועצת העיר, חברי קהילה, משתתפים קבועים רבנים, רבות ושותפים לדרך מכל תקופיות חייה של הקהילה,  של...
  • מברכים את בית תפילה לשנת העשור

ביום שישי האחרון חגגנו 10 שנים לבית תפילה ישראלי בקבלת שבת גדולה ועוצמתית בנמל תל אביב, יותר מ-1200 איש הגיעו לאירוע התפילה שציין את תחילת חגיגות העשור, ובנוכחות ראש העירייה רון חולדאי, חברי מועצת העיר, חברי קהילה, משתתפים קבועים רבנים, רבות ושותפים לדרך מכל תקופיות חייה של הקהילה,  של רבים מחברינו.

תודה לכל המברכים והמברכות, המשתתפים, החברים

להלן דבריו של רון חולדאי, ולקט מסכם של מבחר הברכות שלקיבלנו:

דבריו של רון חולדאי בקבלת השבת בנמל לציון עשור לבית תפילה ישראלי

תראו איזה מראה… נדמה לי שלאווירה הזאת יש המון התרגשות. אבל ההתרגשות בעיר תל אביב לא התחילה אתמול ולא היום. התחילה לפני הרבה מאוד שנים, כבר בימים שהעיר נוסדה.

אחת המסורות היפות ביותר שנוסדו בעיר תל אביב היא “עונג שבת” שהנהיג המשורר הלאומי חיים נחמן ביאליק בשנת 1926. זה התחיל מקבוצת אמנים וסופרים שהיו מתכנסים בלילות שבת ועוסקים בתרבות היהודית על שלל היבטיה. במשך הזמן המפגשים הללו הפכו פופולאריים יותר ויותר, ואז העבירו אותם לגימנסיה, שהיה הבניין הגדול של העיר תל אביב של אז. וכשגם הגימנסיה הייתה צרה מלהכיל את כל הקהל הגדול, עברו אירועי “עונג שבת” לבניין אוהל שם ברחוב בלפור, שנחנך בשנת 1929.

ותשמעו מה שאומר ביאליק בטקס הנחת אבן הפינה: “על פי אינסטינקט פנימי ומתוך פשטות הרגיש הקהל בערך המוסד הזה ונמשך לשם בלי חקירה יתרה, ולפיכך היינו עדים לתופעה הזו שמתאספים צעירים וזקנים משמאל ומימין ואין הבדל. ייסדנו שיעורים לתנ”ך והקהל מתפרץ לשמוע דברי אלוהים. ואנחנו מקווים שכאשר ירחיב ה’ את גבולינו ויהיה לנו מקום גדול בשביל-1000 איש, וגם אז יהיה לנו צר המקום.

והנה אנחנו היום, 80 שנים אחרי עונג שבת של ביאליק, תל אביב-יפו היא עדיין עיר יהודית מאוד – על פי דרכה הייחודית. ועדיין יש בה צמא אדיר לתוכן יהודי, ללימוד ולטקסים. ולצד יהדות אורתודוקסית העיר נהנית מפריחה חסרת תקדים של מה שקרוי בפי רבים “יהדות מתחדשת” – ואולי סתם אפשר גם לקרוא לזה סתם “יהדות תל אביבית”: יהדות סובלנית וערכית; יהדות כעולם תרבותי; יהדות כמערך מוסרי וערכי ולכן לכם, הרב אסטבן ורני ולאנשי “קהילת בית תפילה ישראלי” – יש לכם תפקיד מרכזי, מרכזי בפריחה של העיר הזו תל אביב יפו. וכמו שבחזונו של ביאליק, גם אליכם כאן נוהרים מדי שבוע מאות רבות – והמקום – אוטוטו – כמו שאמר ביאליק – צר מלהכיל. תסתכלו מה קורה פה!

אנחנו, בעיריית תל אביב-יפו, מזהים מזה זמן הן את הפריחה ביהדות המתחדשת, והן את הצורך הקהילתי ההולך וגובר לעוד מסגרות של הנגשת התרבות היהודית והערכים לכלל הציבור. ובכוונתנו להעמיק בשנים הקרובות עוד יותר את הפעילות היהודית בעיר. פעילות פלורליסטית, סובלנית, מוסרית, רוחנית, אשר רואות במסורת היהודית את הבסיס הערכי של האומה ושל העיר.

ולכן מה שנשאר לי זה להודות לכם, קהל נכבד, שאירחתם אותי והזמנתם אותי, ואני חלק מהקהילה הזו, ובאמת תודה על חוויה נפלאה שמתרחשת בעיר העברית הראשונה – עם דגש ב”עברית” וליהדות הפלורליסטית והמתחדשת.

רון חולדאי, ראש עיריית תל אביב

 

ברכות שותפים וחברים

ח”כ רות קלדרון

ברכות תודה ואהבה לרני יגר והרב אסטבן גודפריד שבמו ידיהם ולבם חזו ומימשו את ‘בית תפילה ישראלי’ שהיה כל כך דרוש בתל אביב ועושה אותה עיר עברית ראשונה טובה יותר! תודה שהיה לי לראשונה מקום שהרגשתי בו אמיתית בראש השנה וביום כיפור תודה שהיה לבני מקום מדוייק לעלות לתורה בבר המצוה שלו. תודה על ערבי קבלת השבת בהם יכולתי להתפלל בציבור. כמה נעים בתוך הקושי גם לחגוג ולהודות על הטוב!

ח”כ עליזה לביא

אסטבן היקר, לעתים רק מישהו שהצטרף יכול להוביל שינוי. לעתים רק לו לחדש מקשיבים ומאפשרים. המשך בכוחך זה. מזל טוב ובהצלחה בהמשך הדרך. שבת שלום.

דני אלעזר, מכון הרטמן – ביה”ס יחד

רני ואסטבן היקרים. בהצלחה רבה מחר בחגיגות העשור. הקמתם דבר נפלא ועוד יותר מרשים, שלאחר עשור ממשיכים להצליח ולחדש!

מיכאל גילינסקי

תצרפו לתחושות גם גאווה על מפעל מקסים שכובש לו לאט לאט מקום מכובד בשיח היהודי- ישראלי, משפיע משנה מחדש ומעצב . יש לי את הזכות להימנות על מפעל שמספק תחושת קהילה, ממלא את הצורך ביידישקייט ליברלי וחדשני ועל זה אני מודה

לילה וסיד, קהילת המעפיל

אסטבן ורני היקרים, מצטרפת לברכות ולאיחולים. עשיתם ואתם ממשיכים לעשות מעשה גדול ונפלא, רב השראה והשפעה.

גלית ביתן

אסטבן ורני היקרים. יישר כח על מפעל כל כך חשוב ומיוחד שנותן מענה לכל כך הרבה אנשים זרמים וקולות. מי יתן והעשור הבא יהיה גדוש עשייה חיבור והתחדשות לפחות כמו העשור שחלף הלך לו

דורי קליין

אסטבן ורני ולכל הנגנים- יצרתם דבר מאוד משמעותי עבור הרבה אנשים וגם עבור מהות הארץ – גרמתם לנו לבוא לפגוש את השקיעה ואת הים. בשעות המיוחדות כל כך של כניסת השבת, עם מילים טובות ותפילות מולחנות באופן שפותחים את הלב לאט לאט.

 

Lawrence Weinman

 Like like like …from someone who is only an oleh officially of 7 1/2 months and has similar hopes and dreams for people like you. I can feel that the next 10 years beemet bezrat hashem will bring even more success.

גילה רז

כי ביתי, בית תפילה״,אני גאה להיות שותפה רני ואסטבן היקרים, בית תפילה ישראלי משמעותי לכל כך הרבה אנשים, ותורם לשינוי פני החברה בישראל. שנמשיך ללכת מחיל לחיל- ישר כח!

סיגל קפלן

תודה אסטבן ורני ותודה על זה שאתה מתייצב לתמוך, ללוות ולעודד קהילות אחרות שרוצות לעשות את אותה הדרך.

ליאורה אזרחי ורד

מזל טוב! כיף להרגיש שהיינו שותפים למשהו כל כך חשוב ומשמעותי. אין לי ספק שבית תפילה היווה עבורי אישית בית ומקום לגדול. ובלי בית תפילה עמית ואני לא היינו מתחתנים

ורדה אורן ברקן

אין דבר טוב יותר מלהיות נוכח בהתגשמות חלום. אסטבן, אתה זכית בגדול בהתגשמות העשייה היצירתית בחלומות שלך . נדיר ונפלא . חג שמח

גלית כהן קדם, קהילת קודש וחול

אשרי המאמין. אתה ואתם השראה עבורי. תשמחו ותהנו היום. אוהבת ומעריכה מאד

רוני יבין, הספרייה הלאומית

ברכות רבות, ובהצלחה לעוד שנים רבות וטובות של עשיה והשפעה טובה.

שי זרחי, קהילת ניגן הלב

אסטבן ורני יקרים. מאחל לכם ולנו עוד שנים רבות של עבודה רוחנית מהלב. יישר כוח גדול. הרבה אהבה לכם ולמפעלכם

מוטי שלם, עלמא -בית לתרבות עברית

בית תפילה ישראלי הוא יצירה ישראלית מקורית, אמיצה ומרתקת ואני שמח כמובן על השותפות ארוכת השנים שלו עם עלמא. הרבה ברכות ותקווה ואמונה בעוד הרבה שנים של שיתוף פעולה.

אורלי ברוידה, פניפ

מרגש מאד! אתם בהחלט השראה ומובילי דרך לרבים מאיתנו… ישר כוח!

איל שחל (בן 13)

חוגגים עשור לבית תפילה ישראלי. למשפחה נוספת שלי. אני עליתי לתורה מוקף ומחובק על ידי המשפחה: אבא, אמא, קרובים, חברי קהילה. אסטבן ורני הם אנשים יקרים ללבי. אנשים יפים, שמביאים עמם לכל מקום שיר ותפילה, זכה וצלולה. והרבה אהבה.
בתקופת “צוק איתן” קבלות השבת של בית תפילה העניקו לי את הכח להמשיך ולאהוב.
במלחמה קל יותר לשנוא מרוב פחד: את הפלשתינאים, את כל מי שחושב אחרת מבחינה פוליטית.
לא בבית תפילה ישראלי. אצלנו מחפשים את היפה שבאדם. את הטוב שביכולתו לעשות.
וזה מעניק הרבה כוח

קהילת בני ישורון, ניו יורק.

 Dear Friends,

We are so happy to congratulate you on celebrating 10 years since the founding of Beit Tfila Israeli. It is not often that one finds a true partner who shares vision, values and whose compass points in thesame direction.

To B’nai Jeshurun, members and leaders you are all those things and so much more. You are home away from home, you are an affirmation of the bond between our community here and the community in Israel.

 Using what you wrote in the introduction to your Havdallah service marking the transition between YomHazikaron (Memorial day) and Yom Ha’atzaut (Independence day), you provide people with words tohelp express complexity of emotion.  Through Your services, marking lifecycle events, and creating community you provide the people of

Israel as well as guests from around the world, the space and the words to connect to a new form ofJewish expression that is bold and exciting and touches people’s lives.  We are proud to be your partners and look forward to many more years of innovating, praying, studying and growing together.

 From your friends in New York.

 הרבה תמר אלעד אפלבאום, קהילת ציון

אסטבן ורני היקרים מאוד, מאחלת מעומק הנשמה שתמיד תדעו שאתם מובילים את המהפכה הכי חשובה בישראל ויש לי תודה אינסופית אליכם.

שלמה גרוניך

מרגש, אתם עושים מהפכה שקטה ומנהלים אותה ברגישות, בהקשבה ומציעים יהדות יפה וסובלנית.פגשתי אנשים נפלאים שעושים את היהדות בדרכם שלהם, בדרך החופשית, בחיוך על השפתיים, עם שימחה בלב וניצוץ בעיניים, ואמרתי סחתין! זו יהדות שקל לי להתחבר אליה, לא חשוכה, פתוחה, עכשווית ונאורה.

 

GDE Error: Requested URL is invalid

 

 

תכנית בתי מדרש תשע”ה

פתח לנו שער – סיור מודרך במחזור הימים הנוראים

  • כל הזכויות שמורות לבית תפילה ישראלי 2012
  • בניית אתר: felix007.co.il