• 13.06.2024
  • ז׳ בסיון תשפ״ד
  • שבת פרשת יתרו
  • English

יום הזיכרון ויום העצמאות

בית תפילה ישראלי מזמין את הציבור לטקס יהודי-ישראלי ייחודי בתפר שבין האבל והחג.
זוהי הזמנה למסע קהילתי שמטרתו לחוות יחד מעבר הדרגתי בין העצב לשמחה על ידי שירה, קטעי קריאה, מוזיקה ותפילה.

קישור לכתבה

ההצמדה המופלאה של שני המועדים הטעונים של זיכרון ועצמאות, המחברים בין האבל לחגיגות שמחה- גורמת אצל רבים מאיתנו לבלבול ולמבוכה. ישראלים רבים מחפשים כיום חוויה אישית ומשמעותית יותר. חלקם יוצרים מפגשים בין חברים ומעצבים טקס קבוצתי משלהם, וחלקם חוזרים אל ‘מדורת השבט’ הראשונית שלהם בבתי הספר היסודיים והתיכוניים, חזרה לימים בהם היתה מדורה והיה שבט… אך גם שם, כתוצאה מהצמדת המועדים, אין כמעט טקסים קהילתיים ליום העצמאות במערכת החינוך, רק טקסים ליום הזיכרון.

בבית תפילה ישראלי החלטנו ‘להתעכב’ על הרווח הזה, בתפר שבין האבל והשמחה, ולמלא אותו בטקס של “הבדלה”. הבדלה בין יום הזיכרון ליום העצמאות. לשם כך ערכנו סידור מיוחד, אשר יוביל את משתתפי הטקס במסע רגשי ואינטלקטואלי מחוויית השכול לחוויית השמחה וחג העצמאות.

סידור טקס ההבדלה בין יום הזיכרון ליום העצמאות – והטקס עצמו – בנוי מחומרי בניין עתיקים וחדשים, מסורתיים ועכשוויים, דרך שירה, קטעי תפילה, מזמורים,

הגיגים ושירים ישראלים. בניסוח ועריכת הסידור ניסינו ליצור מעבר רגשי הדרגתי בין  המצבים הקוטביים של אבל ושמחה, תוך התבוננות ביכולת האנושית לעבור בין מצבי הנפש המשתנים ותוך שימוש ברבדים שונים של השפה העברית והמסורת היהודית. כך, נטלנו את הרשות לשלב במרכז הטקס וריאציה חופשית של ברכת ההבדלה בין שבת לימי החול, המותאמת למעבר הייחודי שבין קדושת יום הזיכרון לקדושת יום העצמאות.

טקס זה נולד במקור כצורך של חברי בית תפילה ישראלי לעצב לעצמם חיי קהילה בעלי משמעות ולחגוג יחד את החגים בדרך המשלבת בין המסורת היהודית לתרבות הישראלית העכשווית. , ברוח דבריו של חיים נחמן ביאליק: “חוגו את חגי אבותיגם והוסיפו עליהם קצת משלכם, לפי כוחכם, לפי טעמכם ולפי מסיבתכם. העיקר שתעשו הכול באמונה, ומתוך הרגשה חיה וצורך נפשי, ואל תתחכמו הרבה…”

אנו מזמינים את הקהל הרחב לקחת חלק באירוע מתוך הנחה שרבים אחרים ימצאו בו עניין ומענה לצורך אישי, משפחתי וקהילתי בקרבם.

לצפייה והורדת סידור “עת ספוד ועת רקוד”

etsefod cover190X220

סידור הבדלה בין יום הזיכרון ליום העצמאות

  • כל הזכויות שמורות לבית תפילה ישראלי 2012
  • בניית אתר: felix007.co.il