• 26.05.2024
  • י״ח באייר תשפ״ד
  • שבת פרשת יתרו
  • English

על סדר הפסח עם ניצולי השואה

רשמים מסדר פסח משותף לבית תפילה ישראלי ומועדון “עמך” רמת גן לניצולי שואה, פסח תשע”ג

ענת ליברמן

לפני כמה שנים השתתפתי בסדר פסח אצל בן-דודתי , רב שכונה תל-אביבית ומשפחתו. הגעתי עם דודיי-הוריו. הסדר התנהל כמובן כהילכתו והתארך עם דרשנות והידור. גם רב וסופר ידוע שהשתתף עם משפחתו. אבל גם לי היה חשוב לבטא משהו מעצמי , ומהבית שלי הבאתי מראש את הספר”תפילת נשים” החלטתי שאקריא את “הגדת החירות” שנכתבה ע”י טובי טרקלטאוב בשואה..

“אנחנו רוצים לחגג אבל איננו יכולים, אנחנו חפצים להאמין וכבר
היחידי …מה שיש לנו ומה שאינם יחולים לקחת מאיתנו בו הזיכרון….” (מובא כלשונה)

לא הצלחתי להמשיך..פרצתי בבכי… ודודי השלים את התפילה שביקשתי להקריא.

היום. זכיתי להשתתף בסדר-פסח יחד עם צוות מקהילתנו, במועדון עמך ברמת-גן. לבושים יפה וחגיגיים ולאט נכנסו החברים והלברןת לאולם נעזרים אם במטפלת או במקל. את השולחנות הערוכים לסדר ערכו חיילים וחיילות מתנדבים . הם תומכים ומלווים, עוזרים בהגשה ובנקיון. על השולחנות מצות, יין, גפילטפיש, מרק, חסה חרוסת מי-מלח…

ברגע זה כולם הם הסבים והסבתות שלי, כולם הוריי שלי, כולם ילדיי ונכדיי שלי

על הפסנתר מפליאים הוריה המוסיקאים של ריקי חברת-קהילתנו, ריקי הביאה אותם במיוחד לשמוח ולשמח… שרים שירי אביב… שירי חג… ה”יידישע מאמע”   מסלסל אבא של ריקי יליד מצריים בן להורים ליטאים…הוא כבר עבר את ה-80.. וכולנו יחד יוצאים ממצריים לחירות השירה והשמחה..
לימור האחראית מהמועדון מברכת בברוכים הבאים להיות ביחד. ואסטבן, רב קהילתנו, פותח ומורה על הסימנים: קדש. ורחץ. כרפס.יחץ… ושואל ודורש ומסביר: והגדת לבנך..והיא שעמדה…
אנחנו מקריאים מההגדה. ורדה מחדשת מהגדת נשים: “כנגד ארבע בנות דיברה התורה….” מאיה ובת-דודתה שיים מחביאות את האפיקומן עבור הסבים והסבתות שהפעם תפקידם למצוא אותו.
די-דיינו…עם איזה דברים היינו מסתפקים? שואל אסטבן, והקולות עונים: נחת מהילדים… בריאות… שלום…
אחד מי יודע?? שניים.. שלושה?..13..??
במהרה במהרה אל-בנה אל-בנה ביתך בקרוב..שר יותם ובצ’לו יוני…
אוון מקים ישישה או היא אותו..ומרקיד..יש כבר מעגל…
ולידה (זהו שמה,ואני חושבת על שם כ”כ סמלי במקום הזה) מהמועדון נוטלת את המיקרופון ומלהיבה.עוד יבוא שלום עלינו…עוד יבוא…

אח”כ בביתי שלי, פתחתי את הספר ואת מה שלא הצלחתי אז…השלמתי בקול ולאט, את תפילתה של טובי:…”מה שאינם יכולים לקחת מאיתנו הוא  הזיכרון רק זה יכול לתת לנו תקוה לעתיד טוב ויפה יותר עליו אנו רוצים לחשוב ולא להוריד את ראשינו, ואם ה’ גאל את אבותינו ממצריים יציל גם אותנו מעבדותינו המרה, וישיבנו לארץ-אבותנו”

“הגדת החירות” של טובי
טובי הכינה “הגדה” מיוחדת במינה לחג-הפסח, בזמן שהותה במחנה הריכוז אושוויץ. ההגדה נכתבה על נייר-טואלט, מאוגדת בצורת ספרון זעיר. היא הובאה למשמרת במכון ללימודי השואה ע”ש חדווה אייבשיץ ז”ל בחיפה, ע”י עליזה קליין. עפ”י עדותה של קליין, הכינה חברתה טובי, את ההגדה לקראת חג הפסח 1945 ומסרה לה אותה בעת צעדת-המוות בינואר שלפניו.
מתוך הספר “תפילת נשים – עליזה לביא , ד”ר וח”כ . עמ’ 192ראה/י עוד

זה שאין לנקוב בשמו – פרשת אמור

מקבלי פנים בקהילה – פנייה למתנדבים

  • כל הזכויות שמורות לבית תפילה ישראלי 2012
  • בניית אתר: felix007.co.il