• 16.07.2024
  • י׳ בתמוז תשפ״ד
  • שבת פרשת יתרו
  • English

חומרים והגדות חדשות להעשיר את חווית הסדר

איך להעשיר את סדר הפסח המשפחתי? רשימה של מקורות והגדות חדשות מעניינות.

  • חגים
  • חומרים והגדות חדשות להעשיר את חווית הסדר

בכל דור ודור

הערב שוב נשב סביב שולחן הסדר כמדי שנה, ובשירה, אוכל, אגדות וסיפורים ננסה להיכנס לסנדליהם של אבותינו ואמותינו כפי שהכתוב בהגדה מציע: “בכל דור ודור חייב אדם לראות את עצמו כאילו הוא יצא ממצרים”.

פרופ’ אסא כשר מציע שלוש תובנות שקשורים למשפט הנ”ל מההגדה אותן אנו מבקשים לשתף:
רעיון ראשון:קודם כל, “בכל דור ודור חייב אדם לראות את עצמו”. טוב לו לאדם שמדי פעם, במועדים מסוימים או מזדמנים, יערוך לעצמו חשבון נפש, בדבר ממדים חשובים של חייו. כל אדם יחליט לעצמו מתי יראה את עצמו, כל אדם יחליט לעצמו על מה יביט בתוך עצמו, ובלבד שינהל הוא את חייו במקום שחייו ינהלו אותו.
רעיון שני:
“חייב אדם לראות את עצמו כאילו הוא יצא ממצרים”. כל אדם, בכל מצב, יש סכנה שהוא ב”מצרים”, שהוא עבד של משהו, שהוא משתעבד למה שלא ראוי להשתעבד לו. חג הפסח הוא ראש השנה לחירות, הרגע בו אדם עורך את מאזן החירות והשעבוד שלו ויוצא מן השעבוד המיותר אל החירות הראויה.

רעיון שלישי:
בהגדות מתימן ובהגדה נוסח הרמב”ם, כתוב: “חייב אדם להראות את עצמו כאילו הוא יצא ממצרים”. לא יוצאים מן השעבוד בהרהורים או במילים יפות, אלא במעשים של חופש, במעשים של שבירת אלילי השעבוד, של שתילת עצי החופש

ולהעשרת והעמקת חוויית הסדר, הנה בפניכם מספר מקורות מעניינים:

1. הגדות.קום (Haggadaot.com) ההגדה שלא נגמרת

פרוייקט מרתק של איסוף חידושים, מדרשים, עינוים, שירים, הפעלות ומשחקים על כל אחד ממרכיבי הסדר. האתר בנוי על בסיס חברתי, וכל אחד יכול להוסיף את המדרש או החידוש שלו לכל סוגייה  ניתן גם להרכיב אגדה אישית מהחומרים שבאתר ולהדפיס. (באנגלית)

2. תוספות להגדה תשע”ג  מטעם “שומרי משפט – רבנים למען זכויות אדם”.

את מי ראוי להזמין השנה לשולחן הסדר?

“כנגד ארבע בנות”, “והיא שעמדה”, “כוס מרים”, “שפכי חמתך…” מדרשים נשיים ושירה חדשה על בסיס ההגדה. את ההגדה עצמה ניתן לרכוש בחנויות ספרים או במדרשה. בלינק תמצאו חלק מהחומרים, מאתר המדרשה.

 

עמיחי לאו-לביא ערך ערכת שיחה ודיון בליל בסדר מעבר לסיפור יציאת מצרים אל הכאן ועכשיו שלנו.

 

 

 

 

בתל אביב דרושה שבת של אגדה

פרשת בהעלותך – על רצונות ואבטיחים

  • כל הזכויות שמורות לבית תפילה ישראלי 2012
  • בניית אתר: felix007.co.il