• 16.07.2024
  • י׳ בתמוז תשפ״ד
  • שבת פרשת יתרו
  • English

איך אומרים בית תפילה ישראלי באנגלית? – רשמי מסע

רב ושלושה מוזיקאים בסיור מחוף אל חוף בארה”ב – סיפור מסע בן שמונה עשרה יום של בית תפילה ישראלי בנכר

  • חדשות
  • איך אומרים בית תפילה ישראלי באנגלית? – רשמי מסע

לפני מספר ימים חזרנו, ארבעה מהמוזיקאים של בית תפילה ישראלי: עתליה לביא, יותם מהלר, שרון פטרובר, איתן גופמן ואני ממסע בקהילות ומוסדות יהודיים בארה”ב. התחלנו את המסע בסן פרנסיסקו, כאורחים של קהילת בית עם, קהילה גדולה באזור פאלו אלטו, בסיליקון ואלי. התחלנו בסדנה על יצירתיות ותפילה לכ-30 רבנים וחזנים מהאזור – והמשכנו בהשתתפות בקבלת השבת של הקהילה, וסעודת שבת ומופע שירי בית תפילה לכ-300 איש שנרשמו מראש. זו היתה חוויה בלתי נשכחת לראות איך הם מקבליםבשמחה ובאהבה את הבשורה מתל אביב עיר הקודש…

למחרת, בשבת קיימנו קונצרט למשפחות וילדים, לכל אלו אשר לא הצליחו להיכנס לאולם ביום שישי מפאת מגבלות המקום. היה מקסים!

התחנה הבאה היתה בית ספר ברנדייס-הלל בסן פרנסיסקו. בית ספר יהודי יומי, בו לומדים כ-500 תלמידים. התחלנו את היום בתפילת שחרית לשכבות הנמוכות: מגיל 5 ועד 11, (אשר התחילה כמנהגם עם ההמנון האמריקאי, הצהרת אמונים לדגל ו”התקווה”). הלהיט הגדול ביותר אצל מאות הילדים היה ללא ספק ,”על זה אני מודה”. זה מקסים לראות איך הילדים, ללא שמץ של בישנות ומחוסני ציניות, מצליחים להתחבר להודיה ברמות הכי פשוטות והכי אמיתיות. בהמשך קיימנו תפילה שחרית לקבוצת הבוגרים (גילאי 12-13), ובסוף היום – שיחה וסדנה עם צוות המורים- חלקם גם לא יהודים- אשר התפתחה לשיחה מרתקת על אמונה בכלל והקשר שלה למוזיקה בפרט.

התחנה הבאה: ניו ג’רזי, וויפני – בעצם הוזמנו להשתתף בחגיגה השנתית שהפדרציה היהודית של מטרו ווסט מקיימת סביב הקשר של הקהילה האמריקאית לישראל. גם כאן הספקנו גם “להופיע” באירוע המרכזי וגם לקיים סדנה עם רבנים וחזנים מהאזור. מה שלא היה מתוכנן, הוא שלאירוע הגיע צוות צילום אשר עובד על סרט תיעודי על פועלו והשפעתו של הרב מרשל מאייר ז”ל, רבי ומורי. היה מרגש במיוחד להתראיין בנושא ולחבר בין עשייתנו היום כבית תפילה, להשפעתו של מרשל בחיי.

וכך המשכנו לניו יורק, שבה הופענו והצגנו את בית תפילה בקהילת טמפל ישראל במנהטן, ופגשנו גם חברים ותיקים מקהילת האחות שלנו בניו יורק: בני ישורון.

בשבת התארחנו בקהילה נהדרת בלואיויל, קנטאקי. משלחת מהקהילה ביקרה אצלנו לפני כחצי שנה, בקבלת הראשונה שקיימנו במרכז ברח’ לסל, וכבר אז ביקשו שנבוא להתארח אצלם. זה היה מקסים לראות איך ארבעת הרבנים של הקהילה פותחים את זרועותיהם ומפקידים בידינו את תפילת ערב שבת. רצינו לשלב את המנהגים והלחנים המקומיים, אבל הם התעקשו: לא! הביאו את בית תפילה ישראלי! האולם היה מלא עד אפס מקום, עם יותר מ-500 איש ואישה, מספרים אשר נראים שם רק בימים הנוראים. קהילה רפורמית מקומית נוספת, אשר התפצלה ממנה בשנות השמונים של המאה שעברה, סגרה את בית הכנסת שלה באופן חד פעמי וחסר תקדים על מנת להצטרף לתפילה שלנו. זו היתה הפעם הראשונה ב- 30 שנה ששתי הקהילות הרפורמיות בלואיויל התפללו יחד. אכן רגע היסטורי ומרגש. החום והאהבה שקיבלנו מהמשתתפים היה בלתי רגיל. אנחנו כל כך אסירי תודה לרב דוד אריאל ולקהילה הנפלאה שאירחה אותנו כל כך יפה.

רוב הזמן התארחנו אצל משפחות הקהילה, אשר פתחו את ביתם, הסיעו אותנו, ונתנו לנו תחושה של בית, ושל אחווה, גם אם מעולם לא נפגשנו קודם לכן. מנפלאות העמיות היהודית…

לאחר יומיים הפסקה בניו יורק, הגענו לבירת ארה”ב, לוושינגטון. שם התארחנו באחד מבתי הכנסת הגדולים ביותר בארה”ב, Washington Hebrew Congregation, קהילה המונה כ-3200 משפחות, ובית הכנסת יכול להתחרות בקלות עם אצטדיון נוקיה מבחינת גודלו.

גם כאן התחלנו בסדנה ולימוד על תפילה עם רבני וחזני האזור, והמשכנו בקבלת שבת “בית תפילה ישראלי”, ותפילות שחרית ומנחה בשבת.

כמעט כל שנה אנחנו מבקרים בקהילות בחו”ל ומפגישים את העשייה שלנו עם קהלים שונים ומגוונים. בכל שנה המפגש הוא מלמד ומרתק, אבל השנה היה במפגש הזה משהו שונה. השאלה שתמיד עולה כשאנחנו מספרים את הסיפור של בית תפילה לקבוצות מחו”ל היא: האם זה יכול לעבוד במקומות אחרים? מה זה אומר לעשות “בית תפילה ישראלי” באנגלית? האם מדובר כל להביא טקסטים ישראלים לתפילה? האם לשלב את התרבות המקומי אל תוך בית הכנסת, האם זו המוזיקה? האם זה חופש? השמחה? לא בטוח שיש לי תשובה אחת, אבל מה שהסיבוב הנוכחי הוכיח לנו הוא שהצמא לתפילה משמעותית, שמחה, מכילה ומשתפת, נמצא בכל מקום, וכשאלו המטרות, זה תמיד עובד נכון.

שמחנו להתארח, ושמחים לחזור הביתה!

 

בית המדרש הצעיר – ארגז הכלים היהודי: מושגי יסוד ברוחניות יהודית עכשווית

מגבירים את האור – עשייה חברתית בבית תפילה ישראלי

  • כל הזכויות שמורות לבית תפילה ישראלי 2012
  • בניית אתר: felix007.co.il